Obrací se na mě stále více myslivců s názory na evropskou směrnici, která se týká zbraní. Evropská unie se v reakci na teroristické útoky začala zabývat zákony o zbraních. První výstupy z přípravy legislativy naznačují, že by mohla dotknout českých občanů, zejména myslivců a sportovních střelců.
 
Je jistě chvályhodné podniknout všechny kroky, aby se znemožnilo šíleným střelcům zabíjet slušné lidi, ať už jsou z Francie, z Německa či z Uherského Brodu. Zpřísňování legislativy a zákaz některých typů zbraní, například samonabíjecích kulovnic používaných myslivci nebo pistolí s většími zásobníky, nás ovšem před terorismem neochrání. Jejich držení a používání se řídí českými zákony, které jsou velmi přísné. Zbraň si u nás může legálně koupit pouze člověk bezúhonný, prověřený a zdravý.
 
A tak až budeme v Senátu projednávat tuto směrnici, budu usilovat o formulování takového stanoviska, které umožní sportovním střelcům získávat olympijské medaile a myslivcům chránit pole zemědělců před nájezdy škodné zvěře.
 
článek vyšel 29. září v Olomouckém deníku

Martin Tesařík