S potěšením jsem si přečetl, že letošní Luhačovická výzva podporuje výstavbu východní tangenty, která by z Olomouce odvedla tranzitní dopravu ve směru od Přerova a od Šternberka.

Luhačovická výzva vznikla minulý týden na VI. ročníku mezinárodní konference Střední Morava – křižovatka dopravních a ekonomických zájmů. Její účastníci se shodli, že je důležité dokončit přípravu a realizovat celkem 7 klíčových staveb, v případě olomoucké východní tangenty dokonce formulovali požadavek na urychlení její přípravy.

Jsem rád, že důležitost východního obchvatu města zdůrazňují i odborníci na dopravní infrastrukturu. Na nutnosti vybudovat jej co nejdříve se shodují i s obyvateli olomouckých čtvrtí postižených tranzitní dopravou a lidmi z okolních obcí.

Resort dopravy obnovil práce na přípravě východní tangenty před dvěma lety poté, co jsem využil svého mandátu senátora a opakovaně se s touto věcí obrátil na ministra dopravy. Od té doby se nám podařilo přivést k jednomu stolu zástupce města, kraje, obou komor Parlamentu ČR, Ředitelství silnic a dálnic i ministerstva dopravy. Zároveň podporuji aktivity petice, která chce ministerstvo dopravy vyzvat k urychlené výstavbě východní tangenty. Počátkem září naše aktivity podpořil i předseda vlády Bohuslav Sobotka, který přislíbil pomoc při případném jednání s dalšími úřady.

Zájemci najdou aktuální text Luhačovické výzvy zde: http://konference-morava.cz/media/148/luhacovickavyzva2016.doc